CAO promo miniCyfrowe Archiwum Ogrodzonej to projekt mający na celu utworzenie bazy zdigitalizowanych materiałów archiwalnych dotyczących Ogrodzonej i okolic. Zawiera fotografie, pocztówki, dokumenty, kroniki, listy, itp., które będą udostępniane bezpłatnie do celów edukacyjnych regionalistom i wszystkim innym naszym mieszkańcom poszukującym wiedzy o regionie.

Równocześnie z materiałami cyfrowymi gromadzimy także archiwa w formie fizycznej. 
Aktualnie w zbiorach posiadamy dokumenty archiwalne kilku istniejących i nieistniejących organizacji z terenu Ogrodzonej.

Projekt jest prowadzony przez Kółko Rolnicze w ramach statutowej działalności kulturalno-oświatowej - sekcja Środowiskowego Ośrodka Kultury w Ogrodzonej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, mieszkańców i miłośników Ogrodzonej.

Archiwalia do cyfryzacji są użyczane przez mieszkańców i lokalnych instytucji i organizacji. Po wykonaniu gotowej kopii są zwracane właścicielom w nienaruszonym stanie a w CAO zostają kopie cyfrowe tworzące bogatą ikonograficzną bazę wiedzy o historii naszej miejscowości.

Udostępnienie części zbiorów w internecie planowane jest na kilka etapów: 

  • Etap I przygotowanie i udostępnienie archiwum fotografii - jesień 2023 rok.
  • Etap II przygotowanie i udostępnienie archiwum dokumentów oraz stacjonarnej biblioteki w Środowiskowym Ośrodku Kultury w Ogrodzonej - 2024 rok

Archiwum prowadzone jest w ramach dobrowolnej pracy społecznej.

Wszelkich odpowiedzi na pytania w tym temacie udzielimy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: Bolesław Ciemała 505 916 994
Z góry dziękujemy za współpracę.

Strona archiwum: cao.ogrodzona.cieszyn.pl