W połowie drogi między Cieszynem a Skoczowem, w dolinie przy Knajce płynącej, między dwoma wyniosłościami, biegnącymi od Chełmu jako kręte skiby, rozsiadła się od pradawna wieś książęca Ogrodzona. Czy była ogrodem owocowym dawnej kasztelanii cieszyńskiej przez swoje wapienne podłoże, czy zwyczajnie odgradzała włości dawnego władyki cieszyńskiego od sąsiada skoczowskiego czy…
Motoparalotniarstwo to fascynująca dziedzina sportów lotniczych, która od lat przyciąga coraz większą uwagę miłośników adrenaliny i swobody, którą daje lot. To połączenie paralotniarstwa z napędem silnikowym, które otwiera przed entuzjastami nieograniczone możliwości eksploracji nieba i ziemi. W podróż przez ten świat zabierze nas Marcin Wowry – pilot i pasjonat latania w…
Co roku, 21 września, Kościół katolicki obchodzi święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty, który jest patronem Ogrodzańskiej parafii. Z tej właśnie okazji pragniemy przybliżyć wyjątkowe wspomnienia Józefa Heczko, niegdyś mieszkańca Ogrodzonej, który przedstawia sposób w jaki obchodzony był odpust parafialny w Ogrodzonej w okresie międzywojennym. Tekst prawdopodobnie powstał…
Jan Martinek - polski nauczyciel i działacz społeczny. Jego historia to życie człowieka spełnionego zawodowo, życie pełne sukcesów w działalności społeczno-kulturalnej, a jednocześnie dotknięte wielkim dramatem rodzinnym. Dziś praktycznie nie istniejący w świadomości społecznej, a mało kto wie jak dużą cegiełkę włożył w rozwój Ogrodzonej w trudnych czasach przełomu XIX…
Próbujemy przyjrzeć się etymologii nazwy naszej miejscowości.Nazwa Ogrodzona pochodzi od pierwotnej nazwy naszej wsi Ogrozona, która w tej formie została pierwszy raz wzmiankowana w dokumencie protekcyjnym biskupa wrocławskiego Wawrzyńca z dnia 25 maja 1223 roku. Ogrodzona mogła powstać w wyniku podziału administracyjnego terenów ówczesnego piastowskiego (polskiego) księstwa opolsko-raciborskiego,…
Przy okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej chcemy wspomnieć funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego, którzy odbywali służbę na Posterunku w Ogrodzonej nr 32 (obecnie budynek ŚOK). Placówka została ewakuowana początkiem września 1939 roku przez ostatniego posterunkowego Józefa Przybyłę.
We wrześniu 1939 roku podczas agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, tak jak…
Przystańmy na chwilę… na przystanku.
Przystanek autobusowy jest dość nietypowym miejscem z którym można by wiązać historię godną spisania. Jednak miejsce, które przez lata służy ludziom za początek i koniec podróży i tą służbę pełni już niespełna 90 lat – jak najbardziej zasługuje chodź by na kilka akapitów.
Historia przystanku w Ogrodzonej zaczęła się w mroźny…
Jesień w pełni. Kolejny po wiośnie i lecie barwny okres każdego roku, gdzie za oknami krajobraz mieni się tysiącami kolorów opadających liści drzew. W słoneczne weekendy idealna pora na spacery w terenie, ostatnie takie przed nadchodzącą zimą. Jednym z ciekawszych miejsc na jesienne wyjście jest bez wątpienia Ogrodzański "Las Kamieniec". Oprócz jesiennych złotych barw las ten kryje…
11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
W wielu miastach odbywają się w tym dniu uroczystości, jednak jak ten dzień obchodzono niegdyś u nas? Tak oto 85 lat temu mieszkańcy Ogrodzonej obchodzili…
W połowie drogi z Cieszyna do Skoczowa, w głębokiej dolinie między dwoma wyniosłościami, biegnącymi od Chełmu jako kręte skiby, rozsiadła się od pradawna wieś Ogrodzona. Jeśli chodzi o nazwę, mogła wieś odgradzać niegdyś włości dawnego władyki cieszyńskiego od sąsiada skoczowskiego czy grodzieckiego, a mogła też ze względu na swe wapienne podłoże być po prostu ogrodem…