pocztowka2012W piątek 9 listopada mija rocznica 10-lecia otwarcia Środowiskowego Ośrodka Kultury w Ogrodzonej. Z tej okazji nasz Ośrodek wypuścił jubileuszowe kartki pocztowe w nakładzie 200 sztuk przedstawiające panoramę Ogrodzonej i najważniejsze budynki we wsi. Kartki te będzie można bezpłatnie nabyć w naszym Ośrodku.

Powstanie Środowiskowego Ośrodka Kultury w Ogrodzonej w 2002 roku było największą inwestycją w historii miejscowego Kółka Rolniczego, które z własnych środków finansowych zakupiło i rozbudowało „starą szkołę” oddając budynek do użytku w ciągu zaledwie dwóch lat. Już w pierwszym roku działalności Kółko rozpoczęło współpracę z Urzędem Gminy w Dębowcu, dzięki czemu udało się uruchomić świetlicę z salkami do gry w tenisa stołowego, szachy i bilard. Pierwszymi instruktorami zostali Stanisław Pońc i Bogusław Ciemała. W kolejnym roku został uruchomiony przez Bolesława Ciemałę klub internetowy wyposażony w pięć komputerów z dostępem do Internetu. W Ośrodku odbywały się również zajęcia kółka plastycznego oraz aerobik dla miejscowych Pań.

Aktualnie w Ośrodku działa gminne Centrum Kształcenia na Odległość, umożliwiające przeprowadzenie kursów przez Internet. Centrum pełni również funkcję świetlicy dla mieszkańców gminy z dostępem do 9 stanowisk komputerowych oraz Salami z tenisem stołowym i bilardem. Działalność jest finansowana przez Urząd Gminy w Dębowcu.
Pewnym ewenementem jest to, że mimo wszechobecnych komputerów w naszych domach nasza świetlica cieszy się wciąż dużą popularnością i wskaźnikiem odwiedzin na poziomie około 1600 osób rocznie, głównie dzieci i młodzieży.

Możemy się także pochwalić cyklem turniejów bilardowych organizowanych od pięciu lat, zyskujących z każdym rokiem coraz większą popularność, dzięki czemu możemy popularyzować bilard jako formę uprawiania sportu, a przy tym relaksu i integracji dla starszej młodzieży i dorosłych.
Dodatkowo w ramach naszej działalności stale rozwijany jest serwis internetowy w całości traktujący o wydarzeniach i ciekawostkach z życia Ogrodzonej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy do korzystania z zasobów naszego Ośrodka. Aktualne godziny otwarcia ŚOK-u oraz nasza oferta dostępna jest TUTAJ.

Oprócz samej działalności kulturalnej nasz Ośrodek oferuje również wszystkim zainteresowanym wynajem sali na różne imprezy okolicznościowe np. wesela. Nasze zaplecze kuchenne obsłuży do 120 osób. Od 2007 roku funkcję Gospodarza ds. wynajmu sprawuje Krystyna Glajc. OFERTA

Na koniec jako ciekawostka: Pierwotnie w planach Kółka Rolniczego zamiast budowy naszego ŚOK-u było postawienie w stanie surowym Sali gimnastycznej wraz zapleczami koło szkoły na co jednak nie wyraził zgody ówczesny Wójt Gminy, następnie planowano zakup i rozbudowę byłej „gospody u Klajmona” jednak z kilku powodów nie doszło do tej inwestycji. Ostatecznie zdecydowano się na rozbudowę „starej szkoły” co uratowało ją od rozbiórki.

Dla zainteresowanych link do artykułu o ciekawej historii naszego budynku:
http://www.ogrodzona.cieszyn.pl/index.php/artykuly/124-dzieje-budynku-starej-szkoly-ogrodzona-nr-32