Środowiskowy Ośrodek Kultury jest nazwą statutowej działalności kulturalnej Kółka Rolniczego w Ogrodzonej, która jest realizowana poprzez tworzenie przyjaznego miejsca dla potrzeb naszych mieszkańców, organizację spotkań świetlicowych, wystaw i innych przedsięwzięć społecznych. W ramach tej działalności od kilku lat realizujemy projekt Cyfrowe Archiwum Ogrodzonej, który jest bazą zdigitalizowanych materiałów archiwalnych dotyczących Ogrodzonej i byłych sołectw gminy Ogrodzona. Posiadamy również i gromadzimy zbiory w wersji fizycznej, które także będą mogły być udostępniane. Kolejną naszą działalnością dla mieszkańców jest prowadzenie od 2005 roku strony internetowej Ogrodzonej oraz profilu facebook Ogrodzona.

Aktualnie prowadzimy remont naszych pomieszczeń na piętrze, dzięki czemu już od maja tego roku będziemy mogli udostępnić je wszystkim mieszkańcom w ramach wystawy „Ogrodzona w starej fotografii” oraz cyklicznych spotkań przy bilardzie i szachach.

Budynek naszego Ośrodka został oddany do użytku w 2002 roku i od samego początku prowadzona była działalność świetlicowa. Obecnie parter obiektu oddaliśmy firmie cateringowej Jagoda, która profesjonalnie obsługuje imprezy okolicznościowe dla mieszkańców Ogrodzonej i całego regionu.

Główną ideą budowy Środowiskowego Ośrodka Kultury było stworzenie miejsca przeznaczonego na potrzeby mieszkańców naszej miejscowości. Nasz obiekt jest bardzo dobrym zapleczem dla organizacji imprez kulturalnych jak i rozrywkowych dlatego zapraszamy wszytkich chętnych do nawiązania współpracy.