Jak już wcześniej informowaliśmy, w roku 2023 przypada 800 lat od pierwszej wzmianki naszej miejscowości w dokumencie protekcyjnym biskupa wrocławskiego Wawrzyńca z dnia 25 maja 1223 roku. Tym samym powyższa data została uznana za oficjalne założenie Ogrodzonej i kilku innych wsi śląska cieszyńskiego. Wg badań archeologicznych osadnictwo na tych terenach zaczęło rozwijać się dużo wcześniej, jednak to właśnie wymieniony dokument pierwszy raz potwierdza istnienie naszej wsi, należącej wówczas do kasztelani cieszyńskiej.

Przy tej okazji Starostwo Powiatowe w Cieszynie złożyło na ręce pani sołtys Agnieszce Glajc list gratulacyjny z życzeniami skierowanymi dla mieszkańców Ogrodzonej oraz specjalną uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2023 rokiem najstarszego osadnictwa na Śląsku Cieszyńskim potwierdzonego w źródłach historycznych.

Podczas spotkań sołeckich w 2022 roku ostatecznie ustalono, że oficjalne obchody 800-lecia Ogrodzonej odbędą się 27 maja 2023 roku na boisku sportowym w Ogrodzonej. Oprócz głównych obchodów przewidziano również imprezy towarzyszące w ciągu roku. Dokładny plan obchodów zostanie opublikowany najpóźniej na początku maja br. Na tą chwilę trwają intensywne przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

BC