Zgodnie z uprzednimi zapowiedziami, dzisiaj, tj. 24 marca, udało nam się uruchomić internetową bibliotekę Cyfrowego Archiwum Ogrodzonej.

Pierwszy etap prac został zakończony, polegający na opisaniu i dodaniu 406 fotografii. W kolejnym etapie będziemy kontynuować dodawanie kolejnych zdjęć oraz docelowo planujemy umieścić także skany dokumentów archiwalnych takich jak kroniki, książki protokołów oraz inne ciekawe materiały.

Chętnie wysłuchamy wszelkich uwag na temat funkcjonowania archiwum oraz prosimy o pomoc w identyfikacji zdjęć, których opisy są niepełne lub niewystarczające. Prosimy o przesyłanie nam wszelkich sugestii i pytań, a postaramy się sprostać Państwa oczekiwaniom i zapewnić jak najlepsze doświadczenie związane z korzystaniem z naszego archiwum.

Cyfrowe Archiwum Ogrodzonej to projekt mający na celu utworzenie bazy zdigitalizowanych materiałów archiwalnych dotyczących Ogrodzonej i okolic. Archiwum zawiera fotografie, pocztówki, dokumenty, kroniki, listy, itp., które są udostępniane bezpłatnie do celów edukacyjnych regionalistom i wszystkim innym naszym mieszkańcom poszukującym wiedzy o regionie.

Równocześnie z materiałami cyfrowymi gromadzimy także archiwa w formie fizycznej.
Aktualnie w zbiorach posiadamy dokumenty archiwalne kilku istniejących i nieistniejących organizacji z terenu Ogrodzonej.

Projekt jest realizowany pod patronatem Kółka Rolniczego w ramach jego statutowej działalności kulturalno-oświatowej - sekcja Środowiskowego Ośrodka Kultury w Ogrodzonej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, mieszkańców i miłośników Ogrodzonej. Prace archiwizacyjne rozpocząłem już w 2013 roku jako niesprecyzowany wówczas projekt. Ostatecznie w 2019 roku podjąłem decyzję o utworzeniu Archiwum naszej miejscowości. Wszystkie prace są wykonywane społecznie z pasji do historii regionu.

W 2023 roku przy okazji obchodów jubileuszowych 800-lecia Ogrodzonej wspólnie z Sołectwem Ogrodzona uruchomiliśmy czasową wystawę „Ogrodzona w starej fotografii” do której część pozyskanych kopii archiwalnych zdjęć została wykorzystana.

Archiwalia są użyczane przez mieszkańców i lokalne instytucje oraz organizacje. Po wykonaniu skanu są zwracane właścicielom w nienaruszonym stanie, a u nas zostają kopie cyfrowe tworzące bogatą ikonograficzną bazę wiedzy o historii naszej miejscowości.

Zwracam się w dalszym ciągu z wielką prośbą o dalsze udostępnienie i możliwość digitalizacji fotografii i dokumentów związanych z Ogrodzoną, posiadanych w Państwa zbiorach. Jeśli z jakichś powodów mają Państwo obawy o wypożyczenie nam fotografii, wówczas prosimy o samodzielne wykonanie cyfrowej kopii na dowolnym skanerze z ustawioną rozdzielczością 600 dpi w trybie kolor. Prosimy także o nieretuszowanie zdjęć.

Serdecznie zapraszam do zanurzenia się w świat zdjęć i tekstów sprzed lat, aby poczuć atmosferę minionych czasów.

Bolesław Ciemała
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podziękowania:

W tym miejscu w imieniu swoim i Zarządu Kółka Rolniczego w Ogrodzonej, chciałbym podziękować szczególnie Agnieszce Glajc, która włączyła się w prace pozyskiwania materiałów do Archiwum oraz uczestniczy w jego dalszej realizacji.

Dziękujemy osobom i instytucjom, które nam zaufały i udostępniły swoje archiwa dla potrzeb zbudowania tego wyjątkowego w skali regionu cyfrowego miejsca:

  • Ks. Wiesław Kondziołka – Parafia rzymsko-katolicka św. Mateusza w Ogrodzonej.
  • Ks. Marcin Brzóska z Radą parafialną – Parafia ewangelicko-augsburska w Cieszynie, filiał w Ogrodzonej
  • Szkoła Podstawowa w Ogrodzonej
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Ogrodzonej
  • Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Promień” w Ogrodzonej
  • Janina Banot
  • Bronisław Brudny
  • Halina i Bogusław Ciemała
  • Zdzisław Bodera
  • Edward Sanetra
  • Mirosław Gajdacz
  • Marek Iskrzycki
  • Rodzina Zmełty
  • Łucja Chrobak
  • Wanda Kaleta

LINK DO ARCHIWUM: CYFROWE ARCHIWUM OGRODZONEJ