Jesień w pełni. Kolejny po wiośnie i lecie barwny okres każdego roku, gdzie za oknami krajobraz mieni się tysiącami kolorów opadających liści drzew. W słoneczne weekendy idealna pora na spacery w terenie, ostatnie takie przed nadchodzącą zimą. Jednym z ciekawszych miejsc na jesienne wyjście jest bez wątpienia Ogrodzański "Las Kamieniec". Oprócz jesiennych złotych barw las ten kryje również kilka ciekawych miejsc historycznych i przyrodniczych.

las2014

DSCF3478Fot. Zachodni kraniec lasu. Przy dobrej pogodzie możemy dostrzec kopalnie węgla w Pawłowicach.

Idąc kolejno od strony zachodniej przy skraju lasu możemy zauważyć tablicę prowadzącą do zbiorowej mogiły żołnierzy, członków polskiego podziemia niepodległościowego zamordowanych przez UB w 1946 roku. Nieopodal dalej po przejściu kilkudziesięciu metrów natrafimy na kolejny grób tym razem nieznach żołnierzy II wojny światowej. Oba miejsca są obecnie pod opieką Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. GPS N49° 46' 9.6543", E18° 42' 20.8569"
Osobny artykuł na ten temat: tutaj.

Zagłębiając się dalej w las w kierunku północno-wschodnim dojdziemy do pięknego pomnika przyrody. Jest nim dostojny Buk pospolity - Fagus sylvatica L. GPS N49° 46' 16.8385", E18° 42' 26.5732", który zaszczyca tą okolicę już od 200-stu lat. Jego 485 cm w obwodzie, 32 metry wysokości i potężna korona robią wrażenie, niestety z każdym rokiem jego stan się pogarsza i warto jeszcze zdążyć go obejrzeć w pełnej okazałości.

DSCF4922Kierując się na wschód dojdziemy do tzw. "alei", drogi leśnej przecinającej las na połowę. Po wejściu w południowo-wschodnią część lasu naszym kolejnym celem może być drzewo wyjątkowe GPS N49° 46' 27", E18° 42' 41", pomijając jego przyrodniczą wartość jego wyjątkowość polega na wyrytych na nim napisach, znakach przypominających drugo wojenną okupacyjną przeszłość tych terenów. Zapewne jeden ze stacjonujących tu żołnierzy przed wycofaniem się wojsk niemieckich wykonał podpis z datą 27.IV.1945 r. Co ciekawe zaraz pod nim widnieje radziecki napis. Niestety tutaj także czas robi swoje i za jakiś czas napisy pozostaną tylko pamiątką na zdjęciach. Oprócz tych swoistych "autografów" w całym lesie można jeszcze zauważyć ślady okopów artyleryjskich przygotowanych do odparcia Rosjan w końcowych miesiącach wojny.

Idziemy dalej na wschód, schodzimy do niewielkiego wąwozu, który zapewnie niegdyś był rwącym strumykiem. Po udanej przeprawie idąc krajem lasu zauważymy kolejną ciekawostkę - stare masywne kamienie graniczne co kilkadziesiąt metrów z wykutym skrótem "TK". Jest to pamiątka po zaborze austrowęgierskim, kamienie wytyczały w przeszłości granicę posiadłości Komory Cieszyńskiej (niem. Teschener Kammer) powołanej po przejęciu władzy w Księstwie Cieszyńskim przez Habsburgów w 1653 r.

DSCF4931Ogrodzański las kryje również wiele ciekawostek przyrodniczych. W roku 2008 las został objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk Natura 2000 „Cieszyńskie Źródła Tufowe" jako ostoja aktywnych współcześnie źródlisk z depozycją martwicy wapiennej (tufów wapiennych i trawertynów) i towarzyszącą im typową florą mszaków (ze związku Cratoneurion).

Na koniec nadmienię tylko, że do 1999 roku na północnym skraju lasu wznosiła sie "leśniczówka". Ładny przedwojenny budynek zamieszkiwany kolejno przez etatowych leśniczych mających pod sobą okoliczne leśne tereny. Niestety decyzją nadleśnictwa budynek został wyburzony, a z nim bogata historia, która być może kiedyś będzie tematem innego artykułu.

B.C.

Osoby posiadające ciekawe informacje na powyższe tematy zapraszam do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Namiary GPS mogą się nieznacznie różnić rzeczywistym terenie ze względu na niedokładność pomiaru współrzędnych w lasach.